BLOG

Mail Order Nedir?

  • 2023-05-11
Mail Order Nedir?

Mail Order Nedir?

Mail Order: Geçmişten Günümüze Alışverişin Yenilikçi Yolu

Mail order, alışveriş yapmak için posta yoluyla sipariş verme işlemidir. Bu işlem, 19. yüzyılın sonlarında başladı ve günümüze kadar devam etti. Mail order, alışveriş yapmak için özellikle uzak bölgelerde yaşayan insanlar için büyük bir kolaylık sağlamıştır. Pek çok kişi, birçok mal ve hizmet için posta yoluyla sipariş vererek kolayca erişim sağlayabilir.

Mail order ilk olarak ABD'de popüler hale geldi. Montgomery Ward, 1872'de ilk mail order kataloğunu yayınladı. Katalog, içinde giyim, ev eşyaları ve mobilyalar gibi birçok ürünün yer aldığı yaklaşık 80 sayfalık bir kitaptı. Katalog, uzak bölgelerde yaşayan insanlar için büyük bir kolaylık sağladı ve alışveriş yapmalarını kolaylaştırdı.

Mail order kataloğu, Sears, Roebuck and Co. tarafından da kullanılmaya başlandı. 1888'de, Sears, Roebuck and Co. ilk mail order kataloğunu yayınladı. Katalog, giyim, ev eşyaları, mobilyalar ve hatta evler gibi birçok şeyi içeriyordu. Sears, Roebuck and Co., özellikle 1900'lerin başında, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki pek çok evin posta yoluyla sipariş ettiği mobilyaları üretmek için bir dizi fabrika kurdu.

Mail order, günümüzde hala yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte, birçok şirket, müşterilerine posta yoluyla veya çevrimiçi olarak alışveriş yapma seçeneği sunmaktadır. Müşteriler, ürünleri posta yoluyla veya internet üzerinden sipariş ederek evlerinin konforunda alışveriş yapabilirler. Ayrıca, birçok şirket, müşterilerinin siparişlerini ücretsiz kargo ile teslim etmektedir.

Mail order, alışverişin yenilikçi bir yoludur ve pek çok insan için büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Posta yoluyla sipariş vermek, ürünlere kolay erişim sağlar ve özellikle uzak bölgelerde yaşayan insanlar için büyük bir avantajdır. Günümüzde, internetin yaygınlaşmasıyla birlikte, mail order daha da popüler hale gelmiştir ve insanlar artık evlerinin konforunda alışveriş yapabilirler.

Yorumlar ( 0)
Yorum Paylaş